GİMDES Yayınları

GİMDES Helal ve Tayyib Ürün Risalesi

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

JAPONLARDA DA HELAL GIDA ve HELAL HİZMETTE YER ALMAK İÇİN BÜYÜK BİR GAYRET VAR 

JAPONLARDA DA HELAL GIDA ve HELAL HİZMETTE YER ALMAK İÇİN BÜYÜK BİR GAYRET VAR 

03/01/2019

Japonya bilindiği gibi dev bir sanayi ve ekonomiye sahip olan bir ülke. Helal sertifikalama konusunda Japonya’dan ilk heyet 31/10/2009 tarihinde GİMDES’i ziyaret etmişti. Daha sonra 2015 Mart ayında, Japon firmalarına Helal sertifikalama sisteminin eğitimi verdirmek konusunda faaliyet gösteren bir danışma firmasının yöneticisi GİMDES’i ziyaret ederek Helal Sertifika almak isteyen firmalara toplu olarak Japonya’da veya Türkiye’de bir eğitim programı için görüşmeler yaptı. Daha sonra aynı yıl içinde, Japonya’nın devlet dış ticaret kurumunun Türkiye İstanbul’da oluşturmuş olduğu birimin genel müdürü GİMDES’i ziyaret etti.

Helal yaşam, Helal ürün bütün dünyayı sarıyor. Japonya da Helalle yakından ilgilenmek istiyor. Japonya’da ilk defa organize edilen 1. Helal Zirvesi 2015 yıllı Ağustosta Tokyo’da yapıldı. “We Connect Islam and Japan” temalı zirve Halal Development Foundation Japan kurumu tarafından organize edildi. GİMDES de davet edilenler arasında yer aldı ve bir sunum yaptı. Bugün de Japonya’nın önemli bir konumunda bulunan HELAL sertifikalama kurumlarından biri olan NAHA Kurumunun Başkanı Dr.Saeed Aktar GİMDES’i ziyaret etti. Başkan Aktar. 10 yıldır GİMDES’i takip ediyor ve büyük hayranlık duyuyordum. Ziyaretinizi yapmayı çok istiyordum. Nihayet bu arzumu gerçekleştirme fırsatı buldum. Sizin 15 yıl önce başlattığınız çalışmalarınızı, 10 yıl gerinizden başlatan bizleri küçük kardeşiniz olarak kabul buyurun. Helal ve Tayyib sertifikalama sisteminizdeki ciddiyet, toplumun her kesimine hitap etmeye çalışılan konferans ve seminer çalışmalarınız, Toplumun her kesimine Helal ve Tayyib sertifikalı ürünleri ulaştırabilmek için oluşturduğunuz Halal Dunya Marketleri projeniz ve Bilinçli insanlar yetiştirmek için düşündüğünüz Daru’l Helal Medrese projeniz heyecan verici aksiyonlardır ve bize örnek olmaktadır.

Japonya’nın Helal Ürüne Olan İlgisinin Nedenleri

2019 Yaz Olimpiyatlarının Japonya’da olması sebebi ile Japon devleti, hükûmeti ve ticari kurumları ile top yekun bu faaliyetten büyük kazançlar elde edebilmenin hummalı çalışmasına girmiş bulunmaktadır. Şimdiden gıda üreticileri, oteller, restoranlar Helal ürün üretme, Helal otel ve Helal restoran hizmetlerinde bilgilendirme ve eğitim çalışmaları başlatmış bulunmaktadırlar.

“Hem Japonya’ya gelen Müslüman sayısı arttı. Hem de ekonomik kriz yüzünden Japonların talebi düştü. Ek kaynak bulmaları gerekiyordu. Müslümanlar, yeni bir pazar onlar için. Bu sebeple Helal gıdaya olumlu bakıyorlar.” Helal sertifikası alan otellerin de olduğu, Bu otellere ilk önce Müslümanlarla ilgili genel bilgi verildiği, bunun ardından Müslümanlar için helal gıdaların hazırlandığı ve otel odalarında kıblenin yerini gösteren işaretler konulduğu ve namaz vakitlerine ilişkin çizelgelerin verildiği. Japonya genelinde Helal gıdaya ilişkin seminerlerin de verildiği Seminerlere, müşterilerine Helal gıda sunmak isteyen şirketlerin yanı sıra Müslüman ülkelere helal gıda satmak isteyen firmaların da ilgi gösterdiği bize gelen haberler arasında idi.

WHC (Dünua Helal Konseyi)’nin de üyesi bulunan NAHA kurumunun Genel Başkanı ile GİMDES başkanı Dr.H.K.BÜYÜKÖZER arasında yapılan, WHC Yönetim Kurulu Başkanı Zafer GEDİKLİ’nin ve ARGE Koordinatörü Dr Majed Al Hariri’nin de hazır bulunduğu, görüşmede GİMDES’in Helal ve Tayyib Serifikalama sisteminin temel kaynakları, uygulamaları ve bu sistemin bütün insanlar için taşıdığı önem konusunda bilgi alış verişinde bulunuldu. Bu görüşmelerin devam ettirilmesi üzerinde duruldu.

Yoruma kapalı.