GİMDES Fıkıh Risalesi

GİMDES Fıkıh Risalesi

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Dergi Sponsorları

          

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

İSTANBUL ANADOLU YAKASI HANIMLAR TOPLANTISINDA “KOZMETİK ÜRÜNLER VE İÇERİKLERİ” ANLATILDI.

İstanbul Anadolu Yakası’nda her ayın son cumartesi günü GİMDES Hanımlar Kurulu’nca düzenlenen Aralık Ayı olağan toplantısı geçtiğimiz hafta sonu Üsküdar’da gerçekleştirildi. Toplantıya İstanbul’un birçok semtinden katılım sağlandı.

Ayın konusu olarak “Kozmetik Ürünler ve İçerikleri” belirlendi. Bu konu kapsamında GİMDES Denetçilerinden Kimya mühendisi Saliha ÜNAL Hanımefendi “Helal kozmetik mümkün mü?, Kozmetik ürünleri hakkında doğru bilinen yanlışlar” konularını ele aldı. Buna göre;

Piyasada olmazsa olmaz diye düşünerek kullandığımız temizlik ve kozmetik ürünleri sağlığa ve Helal Yaşam gayretine zarar veren katkılar içermektedir. Temizlikte kullandığımız kimyasallar içerdikleri katkılar nedeniyle cilt tahrişine, solunduğu takdirde solunum problemlerine, hormonal bozukluğa, karaciğer hastalıklarına ve birçok benzeri zarara yol açmaktadır. Toksik maddeler yani zehir etkisi olan kimyasal katkılar insan vücudunda yağ dokularında birikir. Aynı durum kişisel bakım ürünleri için de geçerlidir. Zararlı olduğu toplumda yaygın olarak bilinen “Paraben, SLS vb. katkılar”ı içermediği etiketinde bildirilen ürünlerde bunların yerine neler kullanılıyor olabilir? Sadece etikete bakarak güvenilirlik testi yapmak uygun değildir. Yaygın olarak kullanılan fakat kaçınılması gereken bazı katkılar: Parabenler, SLS, Triclosan, Formaldehit ve türevleridir. Liste daha uzundur. Araştırılması gerekir. Alınabilecek en iyi önlem GİMDES Sertifikalı temizlik ve kozmetik ürünlerini tüketmektir.

Aylık toplantılarımıza düzenli olarak katılmak Helal Yaşam bilinciyle donanmamızı, gıda, ilaç, kozmetik, turizm ve daha birçok konu hakkında bilgilenmemizi sağlamaktadır, sağlayacaktır.

GİMDES’ten HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

SERTİFİKALI KOZMETİK ÜRÜNLERİ İÇİN HDM MARKET ŞUBELERİMİZ

Kozmetiklere Dikkat,
Kozmetik ve vücut bakım ürünlerinde toksik kimyasal katkı maddeleri ,
Saç Boyamanın hükmü nedir ?

Yoruma kapalı.