Helal ve Tayyib Expo-Fest

Helal ve Tayyib ExpoFest

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Dergi Sponsorları

          

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 56.SAYISI ÇIKTI

WORLD HALAL COUNCIİL:
KÜRESEL GELİŞMELERE İSLAM PERSPEKTİFİNDE AYAK UYDURMA
HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 56.SAYISI ÇIKTI

Dünya Helal Konseyi (WHC), dünya çapında Helal Belgelendirme kuruluşlarının oluşturdukları bir federasyondur. Farklı ülkeler ve milletler arasında bulunan üye kuruluşlarını dünya çapında temsil etmek ve Helal Sertifikasyon ve Akreditasyon sürecini standartlaştırmak amacıyla 1999 yılında Jakarta’da kurulmuştur. Bu Federasyon üye kuruluşların kendi helal sertifikasyon ve akreditasyon süreçlerinin uluslararası tanınmalarını sağlamaktadır. Dergi içeriğinde, 9. Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansına ve WHC Kongresine dikkat çekildi.

Bu bağlamda ülkemiz ve Malezya, Endonezya, ABD, İngiltere, Fransa, Güney Afrika, İspanya, Almanya, Hollanda, Cezayir, Kuveyt, Güney Kore gibi çeşitli ülkelerden konularında uzman ve saygın bilim adamlarının buluşacağı 9. Uluslararası Helal ve Tayyib ürünler konferansı 23-24 Ekim tarihinde gerçekleştirilecektir.

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER , Müslümanlar için Helal ve Tayyib kavramı son derece önemli ve kutsal bir kavramdır. Sadece bir etiket ya da bir yafta değildir. Bu kavramı Kuran’ı Kerim’de bize bildiren Rabbimiz, içini de doldurarak bizlere emanet etmiştir.

Prof.Dr. Tevhit AYENGİN, ”Helal ve Haramla İlgili Genel Prensipler” yazısında Müslümanın hareket alanını belirleyen serbest ve kırmızı çizgilerden oluşan alanları izah etmektedir.

Prof.Dr. Mustafa NUTKU, “Kurban ve Gazoz” konulu yazısında, Allah’ın rızası lezzetli fakat en azından ‘şüpheli’ gazozları içmekle mi kazanılır; yoksa haramdan veya en azından şüpheliden kaçmakla mı? Olur konusunun boyutlarını ele almaktadır.

Yrd.Doç.Dr. Muhammed YÜCEER,” Dikkat! Günlük Yeme İçme Kültürümüze Böcek ve Haşeratları Sokmaya Çalışıyorlar” başlığıyla azalan kaynaklar ve artan dünya nüfusunun beslenme ihtiyacının karşılanması amacıyla böceklerin gelecekte alternatif protein kaynağı olabileceği tehlikesi üzerinde durmuştur.

Prof.Dr. Hasan Tahsin FEYİZLİ, ‘Helal ve Haram Konusuna Kur’an Penceresiden Bakış’ konulu yazısında Allah’ın Helal ve Tayyib beslenme konusundaki çağrı ve emirlerinden söz etmiştir.

Fatih KALENDER ‘Helal-Haram ve Mekruh’, kavramlarını önemi üzerinde durmaktadır

Muhammed Volkan ÖZKAN,Ebû Zeyd el-Belhî’nin Mesâlihu’l-Ebdânve’l-Enfüs adlı eserindeki sağlık tavsiyeleri incelemektedir. Bundaki amaç, kitaptaki bilgilerin doğruluğunu veya yanlışlığını tartışmak değil, bilgi sahibi olmaktır.

Arzu SARITAŞ ise ’ Brusella Hastalığı-Malta Humması’ yazıları ile Helal ve Tayyib yaşantımız hakkında bilgi vermektedirler.

Diyetisyen Havva ARIN, ise, ‘Kış Hazırlıklarımız, Gıdaları Güvenli Saklama Yöntemleri’nden söz ederek mevsime uygun tariflerler vermektedir.

Yoruma kapalı.