GİMDES Yayınları

GİMDES Helal ve Tayyib Ürün Risalesi

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

HELAL VE TAYYİB ÜRÜN SERTİFİKASININ TÜKETİCİLERE YANSIMASI YETERLİ Mİ? 

 

HELAL VE TAYYİB ÜRÜN SERTİFİKASININ TÜKETİCİLERE YANSIMASI YETERLİ Mİ?
08/07/2018
Helal Gıda Sertifikasının tüketicilere yansıması yeterli mi? Bilinçli Helal tüketimin yaygınlaşması global hızla aynı oranda ilerlemediği taktirde, Müslüman toplumun yarınını neler bekliyor?

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Helal sertifikalı helal logolu ürünlerin tüketici kitleler tarafından bilinir ve aranılır durumu günümüzde henüz olması gereken tüketici kitle rakamlarına ulaşmamıştır. Bu konuda tüketici kitlelerin helal lokma konusunda henüz yeteri kadar şuur ve bilince sahip olmaması önemli ve büyük bir etkendir. Toplumumuz bilinçlendikçe şuurlandıkça olması gereken talep artışı görülecektir. İslam ülkelerinin çoğunluğu Helal Sertifika şartı aramamaktadır. Batı güdümlü eski sistem savunucuları ve yürütücüleri var güçleri ile algılama çalışmalarını yürütüyorlar. Ancak ülkelerin Müslüman toplumları yavaş yavaş bu çarpıklığı sorgulamaya başlamıştır. Birkaç yıl içerisinde Müslüman toplumların tüketici, satıcı ve sivil toplum kuruluşlarının baskılarının artacağını ön görüyoruz.İslam ümmeti artık helal damgayı sadece gıda maddelerinde değil her türlü ihtiyaç maddeleri, helal kozmetik, helal sağlık, helal turizm, helal tekstil, helal finans vb. alanlarda da arar duruma gelmiştir.

İki milyarlık İslam alemi artık uyanıyor! Batının bir gece baskını ile taktığı prangaları bir bir kırıp atıyor. Sahip olduğu hayat nizamının nimetlerini bütün insanlık alemine sunmaya hazırlanıyor. Bu nimetlerin genel adı ‘HELAL VE TAYYİB HAYAT NİZAMI’dır ve bu nizamın en başında ise ‘HELAL VE TAYYİB GIDA’ yer almaktadır. Bu sebeple kendilerini Yeni Dünya Düzenini kurmakla görevlendirmiş olan nesiller bütün insanlığı öncelikle ‘HELAL VE TAYYİB GIDA NİZAMI’na kavuşturmak zorundadırlar.

Bunun için bütün üretim kaynaklarını, bütün üretim proses ve teknolojilerini yeniden dizayn etmekle mükellef olmalıdırlar. Tohumdan embriyona, çiftlikten sofraya kadar devam edecek sürecin her adımının helal damgası ile kontrolden geçmesi kaçınılmazdır.

Bugün bir gerçeği itiraf etmek zorundayız ki tüm ümmet, içinde bulunduğu madden ve manen kirlenmiş yaşam ortamından kendisini bir anda tecrit edememektedir. Bu durumda bulunduğu yaşam ortamında tedrici bir temizleme operasyonuna kendini mecbur kabul etmelidir. Bu temizleme operasyonu durmadan, yozlaştırılmadan devam ettirildiği taktirde hedefe ulaşılacaktır. GİMDES, bu toplumsal olayın normal seyrinde yürümesi hususunda taviz vermeyen öncü ve yapıcı, heyecanları taze tutucu etkinlikler aksiyonunu devam ettirmede azimli tavrını devam ettirmektedir. 

Yoruma kapalı.