GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

Helal Ürün, Helal Kazançla Birleşirse Sağlıklı Bir Vücuda Sahip Olunur

ilaclar
“Helal ürün, helal kazançla birleşirse sağlıklı bir vücuda sahip olunur”

Konya’nın Seydişehir ilçesinde Yeni Bahar Derneği tarafından, ‘Helal Gıda’ konulu bir konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Baş Denetçi Ahmet Tunç Cengiz, helal lokmanın helal ürün ve helal kazançla birleşmesi sonucu sağlıklı bir vücuda sahip olunabileceğini söyledi.

Belediye Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen konferans, Afgan asıllı Abdulbasi Faik tarafından okunan Kur’an tilaveti sonrasında ‘Helal ürün nedir?’ sorusuna cevaplar Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırma Derneği (GİMDES) Eğitim Koordinatörü, Baş Denetçisi Ahmet Tunç Cengiz tarafından anlatıldı.
2005 yılında kurulan ve kendilerine müracaatta bulunan 872 firmadan şartlara uyan sadece 350’sine ‘Helal Üründür’ sertifikası veren GİMDES’in Baş Denetçisi Cengiz tarafından, ayet ve hadisler ışığında helal lokma ürününün özelliklerine vurgu yapıldı.

Bu tarzda yaptıkları çalışma ile dünyada tanınan 10 denetçi firma arasına girdiklerini dile getiren Baş Denetçi Cengiz, yurda 400 çeşit civarında gıda katkı maddesinin girdiğini, bu konuda Türkiye’nin katkısının ise yüzde 1-2 oranında olduğuna dikkat çekti. Helal Lokma’nın helal ürün ve helal kazançla birleşmesi sonucu sağlıklı bir vücuda sahip olunabileceğine vurgu yapan Cengiz, hijyen ve sağlıklı ürünün kendileri için kriter olduğuna dikkat çekti.

GİMDES Baş Denetçisi Cengiz, ilçe ziyaretinde ayrıca Milli Egemenlik Caddesi’nde bulunan ‘Halal Market’teki satışa sunulan ürünleri kontrol etti.

Seydişehir Yeni Bahar Derneği Derneği Okuma Salonu İdarecisi Hamdullah Çakar tarafından organize edilen konferansa İlçe Müftüsü İsmail Beydirli, Özel Seyfettin Dokumacı İlköğretim Okulu Müdürü Tacettin Akgül, Sabah Dershanesi Seydişehir Şube Müdürü Yasin Eker ve vatandaşlar katıldı. Cihan haber

ilaclar

Yoruma kapalı.