Helal Yaşam Rehberi

Helal Yaşam Rehberi

Dergi Sponsorları

          

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

HELAL VE TAYYİB LOKMA VE MÜSLÜMAN

Yaklaşık yüz yıldan beri küresel ekonominin batı kaynaklı merkezler tarafından kontrol edilir duruma geldiği inkar edilemez bir gerçektir. Teknoloji ve teknolojinin kullanımı ile elde edilen üretim araçları ve tüm üretimler de ister istemez aynı merkezlerin kontrolu altına girmiştir.

Bu sebepten dolayı, dünyada yıllar önce Museviler kendi inançlarına göre yiyecek ve içeceklerini kendi inançlarına göredüzenlenmiş Kosher sertifikaları ile yeme içme meselelerine çözüm bulmuşlardır. Vejeteryan’ların da oluşturdukları bir Vejeteryan sertifikası bulunmaktadır. Dünyada böyle bir gerçek varken iki milyarlık İslam aleminin bu dünya şartları içerisinde ümmet olarak helal sertifikalı ürünleri neden olmasın? sorusu ile harekete geçen Müslümanlar, yaklaşık 50 yıl önce , başta ABD’de olmak üzere, daha sonra yer yer başka ülkelerde Helal Sertifikalama yapan sivil toplum kuruluşları ortaya çıktı.

Türkiye’de önce ferdi olarak , daha sonra bazı cemaatlerin hassasiyeti olarak başlayan gıdaları sorgulama, helal gıdayı arama hareketleri, 1984’de bilimsel temellere oturtma çalışmaları ile devam etmiştir. Bu dönemde, son olarak 10.cu baskısını yapmış olan, “ GIDA RAPORU Yediklerimiz, İçtiklerimiz Helal mi? Haram mı? ve Sağlığımıza ne kdar uygun?” kitabı önemli bir yer tuttu. Bu dönem, bir arayış içerisinde 2005 yılına kadar devam etti. En nihayet , gayet mütevazi bir kadro ve sınırlı imkânlar içerisinde GİMDES(GIDA VE İHTİYAÇ MADDELERİ DENETLEME VE SERTİFİKALAMA ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ) ve 2009 yılında da buna bağlı İktisadi İşletmesi GİMDES HELAL ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ kuruluşunu tamamladı.

Bütün dünyada Müslümanların Helal ve Tayyib ürün arama talebi yükselen bir trend göstermektedir. Bu talebi karşılamada da ülkeler arası adeta bir rekabet yarışı oluşmaktadır. Bu yarışta Türkiyenin baş çekmesi en büyük arzumuzdur. Bu konuda toplum bilincinin yükseltilmesi önemli olmaktadır. Bireyin farkındalığını ve helal ürün algısının yükseltilmesi için çeşitli tebliğ imkânlarını kullanmaya çalışıyoruz

HELAL VE TAYYİB YEME İÇMENİN TEMEL DAYANAĞI NEDİR?

ŞÜPHESİZ, İNSAN FITRATI VE DİNDİR.

HELAL ve TAYYİB, bir Müslümanın Hayat standardının olmazsa olmazını teşkil eder. Doğumundan ölümüne kadar HELAL dairesi içerisinde yaşamak en önemli hedefidir. Bu hedefinin en önemli halkası ise HELAL ve TAYYİB Lokma’dır.

Boğazından geçecek her lokmanın hesabını Allah(cc)’a vermek zorundadır. Bu sebeple, bir Müslümanın yediği içtiği her lokmanın mutlaka HELAL ve TAYYİB olması şarttır. Maddi ve manevi hayatının sağlıklı ve feyizli devam edebilmesinin en önemli güvencesi HELAL ve TAYYİB Lokmadır .

Yoruma kapalı.