GİMDES Yayınları

Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Dergi Abonelik

SORULAR SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

HANIMLAR KURULU NİSAN ETKİNLİKLERİ

Birgül ASLAN -Hanım Kurulu Başkanı

ANKARA:

18 Nisan 2024 perşembe 14.00’da aylık sabit olarak ilerlediğimiz Helal Lokma kitap tahlilinin üçüncüsünü icra edildi. Tahlil de kitabımızın 52-96 sayfa arasının tahlilini yaptık. Genel fikir alışverişi yaparak ilerledik. Allah istifadeli tesirli eylesin.

27 Nisan 2024 Cumartesi günü 13.00’da GİMDES Gönüllü Ankara Temsilciliği Lise Birimi olarak Ankara Genç İHH Lise birimi ile ortaklaşa “Petek Hamurunda Meyve Şöleni” Atölyemizi gerçekleştirdik. Katkı maddelerinden bahsedip, örnekler vererek zihinlerde kalıcı olmasına gayret ettik. Ardından muhabbet kartlarımız ile samimi bir ortam oluşturduk. Liseli hanımefendilere yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz.

BAYBURT:

9 Nisan Salı günü (Arefe Günü) Bayburt ilimizde 60 a yakın hanım kardeşimiz ile “Helalen Tayyiben Boykot” eğitimi çerçevesinde boykot nedir, boykotta önemli hususlar nelerdir, GİMDES nedir, kuruluş amacı nedir, vizyonu, misyonu konularını kapsamlı bir şekilde ele aldık. Uygulamamızdan ve gruplarımızdan bahsettik. Gıda Katkı Maddeleri konulu eğitim içinde sözleşip ayrıldık

BALIKESİR:

22 Nisan Pazartesi günü Şule Yüksel Şenler Kız İmam Hatip Lisesinde saat 16.20 – 17.00 saatleri arasında 5 ve 6. Sınıflara yönelik Helal Yiyelim Sağlıklı Büyüyelim eğitimi gerçekleştirildi. 40 öğrencinin katıldığı eğitim sonunda sorulara cevap verildi.

25 Nisan Perşembe günü 15.30- 16.10 saatlerinde 5 ve 6. sınıflara yönelik Helal Yiyelim Sağlıklı Büyüyelim eğitimi, 4.20 – 17.00 saatleri arasında 9 ve 10. sınıflara yönelik Ne Yiyoruz? Eğitimi düzenlendi. Toplam 50 kişinin katılımıyla gerçekleşen program soru cevap etkinliği ile sonlandı.

IĞDIR:

27 Nisan Cumartesi günü saat 13:00 da GİMDES Gönüllü Iğdır Temsilciliği ve İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı ile Gençler için ortaklaşa yaptığımız Helal ve Sağlıklı Yaşam Konuşmaları çerçevesinde “Gıda Katkı Maddeleri” başlıklı sunum Gıda Mühendisi Nurgül Yılmaz tarafından gerçekleştirilmiştir.

İSTANBUL

20 Nisan Cumartesi tarihinde GİMDES Merkezde, Dünya Helal Vakfı ‘ANNE!!! Evine Hoşgeldin’ başlıklı eğitimimizi gerçekleştirdik. Batılılaşmanın bizden çaldığı annelik kavramını, Aile Danışmanı Seyhan Kütük Hanımefendinin etkileyici anlatımıyla yeniden idrak ettik. Çetin hava koşullarına rağmen gönüllülerimiz bizi yalnız bırakmadılar ve güzel bir katılım oldu. Seyhan Hanımın akıcı ve samimi üslubundan birkaç cümle şöyleydi; “Evlerimiz reformların getirdiği batılılaşma ile bizlere unutturuldu! Evimiz mahremimiz, evlerimize sıkı sıkı sarılmamız gerekiyor. Evimiz bizim mescidimiz. Bir futbol kalesi beklediğinizi düşünün, kaleyi terk ettiğiniz zaman ne olur? -Gol yeriz değil mi Buna benzer gibi evlerimizi yani kalemizi terk ettiğimiz için manevi golleri çok yiyoruz! İlk evimiz cennetti. O ilk evimize kavuşabilmek için, buradaki evlerimizi ihya edeceğiz. Evlerimizi süpürürken, temizlerken Kabe’nin bir şubesi olduğunu bilmek, hizmetlerimizi daha severek yapmak isteyeceğiz. Anneler evde olmazsa nasıl çocuk yetiştirecek nasıl Fatih Sultan Mehmetler çıkacak o evlerden? Bizim evlerimiz Osmanlı tarzıydı

yani İslama uygundu. Ne zaman ki evlerimiz Amerika tarzı oldu, hayatlarımızda onlara benzedi. Kullandığımız eşyalar, kullandığımız lisan bizde bir şeyleri değiştirdi ve dönüştürdü.” Program sonunda Seyhan hanıma vakfımızdan, hatıra hediyelerini takdim ettik. Programa gelen katılımcılar arasından bir kişiye çekilişle yine bizden hatıra bez çantalarımızdan hediye ettik.

29 Nisan Pazartesi tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi Fikrî Araştırmalar Kulübü ev sahipliğinde “Helal ve Temiz Gıda” eğitimimiz ile Üniversiteli genç hanımefendilerle buluştuk. Veteriner Hekim Arzu Sarıtaş Hanımefendinin sunumu ve soru cevap kısmıyla eğitimimiz tamamlandı. Yoğun ilgi ve sorular sebebiyle beklenen süreden uzun süren programımız sonunda “YTÜ Fikrî Araştırmalar Kulübü” tarafından GİMDES Helal ve Tayyib sertifikalı ürünlerden çekiliş yapılıp, GİMDES Helal ve Tayyib sertifikalı ürünlerden ikramlar yapıldı. Dolu dolu geçen programımız her iki taraf içinde memnuniyet içerisinde nihayete erdi.

GAZİANTEP:

6 Mart saat 11.31 de Hayrat Vakfında lise ve üniversite öğrencilerine yönelik “Boykot ve Helal Gıda” konusunda konferans verildi. Programa 48 kişi katıldı. Program sonunda kitap tanıtımız oldu. Mail çalışmasına destek veren 19 kişi arasından 1 kişiye çekiliş ile hediyesi verildi. 18 Mart saat 10.00 da il müftü yardımcısına yeni görevi için hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Birlikte neler yapabilirizi konuştuk. Kendilerine kitap hediye ettik. 13 Mart saat 12.30 da Gaziantep Üniversitesinde 28 kişinin katılımıyla ” Ne Yediğimizin farkında mıyız?” adlı program gerçekleştirildi. Program sonunda kitap tanıtımı ve ikramlar yapıldı.

MANİSA:

GİMDES Hanımlar Kurulu Gönüllü Manisa Temsilciliği olarak, 28 Nisan Pazar günü saat 14.30’da Anadolu Gençlik Derneği Soma İlçe Teşkilatı ile birlikte “Ne Yediğimizin Farkında mıyız?” konulu eğitimini gerçekleştirdik Gerçekleşen eğitimimizde, gıda katkı maddelerini ve GİMDES’i konuştuk. Hanımlar zaten katkı maddelerine aşina kardeşlerimiz oldukları için eğitimden çok keyif aldılar. Karşılıklı soru- cevap şeklinde hasbihal ederek geçen bir eğitim oldu. Eğitim sonrası, broşür dağıtımımız ve kitap tanıtımız oldu. Hanımların bazılarını il gönüllü grubumuza ekledik.Günlük paylaşımlar düzenli olarak atıldı.

BALIKESİR:

Eski temsilci grup paylaşımları ve eklemeleri yapıyor. Program için davet edildiklerinde öncü ekipten birisi gidiyor. 22 Nisan Pazartesi günü Şule Yüksel Şenler Kız İmam Hatip Lisesinde saat 16.20 – 17.00 saatleri arasında 5 ve 6. Sınıflara yönelik Helal Yiyelim Sağlıklı Büyüyelim eğitimi gerçekleştirildi. 40 öğrencinin katıldığı eğitim sonunda sorulara cevap verildi.

25 Nisan Perşembe günü 15.30- 16.10 saatlerinde 5 ve 6. sınıflara yönelik Helal Yiyelim Sağlıklı Büyüyelim eğitimi, 4.20 – 17.00 saatleri arasında 9 ve 10. sınıflara yönelik Ne Yiyoruz? Eğitimi düzenlendi. Toplam 50 kişinin katılımıyla gerçekleşen program soru cevap etkinliği ile sonlandı.

Comments are closed.