Helal ve Tayyib Expo-Fest

Helal ve Tayyib ExpoFest

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Dergi Sponsorları

          

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

GİMDES’TEN TANINMA İSTEYEN SERTİFİKALAMA KURULUŞLARINA GİMDES YETİŞEMİYOR…

İngiltere’den, İspanya’dan, İtalya’dan, Hindistan’dan, Bengaldeş’ten, Tataristan’dan, Güney Kore’den, Japonya’dan, Polonya’dan, Hollanda’dan, Almanya’dan, İsviçre’den, Bosna’dan, Sri Lanka’dan, Fildişi Sahilleri’nden, Yen Zelanda’dan, Kolonbiya ‘dan, Taiwan’dan, Ruanda’dan, Bulgaristan’dan, Yunanistan’dan birçok sertifikalama kuruluşları GİMDES’in uluslararası güvenirliliğinden yararlanmak maksadı ile tanınma isteğinde bulunuyorlar. GİMDES bu tanımayı yapabilmek için bir prosedür uyguluyor. Kuruluşun uyguladığı standartları, denetim uygulama prosedürleri, denetim kadrosu, hem evrak üzerinde hem bizzat işyerlerinde uygulanan denetimler ile inceleniyor. Uygun olan kuruluşlara bir yıllık tanınma belgesi veriliyor. Bu güne kadar 16 kuruluşa Tanınma prosedürü uygulanmıştır.

GİMDES’in olmazsa olmaz şartları: Sertifikalama sisteminde hiçbir gayri müslim çalıştırılamaz. Kapsam içi ürünlerle, kapsam dışı ürünler aynı bantta üretilemez, depolanamaz, taşınamaz. Kapsam içi ürünlerde kullanılan; ham madde, yardımcı madde ve katkı madde GİMDES veya GİMDES’in kabul ettiği bir helal sertifikaya sahip olması şarttır. Bu şartları yerine getiremeyen üretici firmalara sertifika verilemez.

Bu kriterlere uygun çalışan kuruluşlara GİMDES tarafından Tanınma belgesi verilmektedir. Bu kapsamda önceden GİMDES’e müracaat etmiş olan Makedonya Cumhuriyeti İslam Dini Birliği Helal Standart Ajansından Başkan Muhamer VESELİ ve heyeti GİMDES’i ziyaret etti. İlk defa tüm Helal sertifikalama prosedürlerini GİMDES’i örnek alarak hazırlayan kurumu Tanıma Belgesi hazırlanmıştır. Bu ayın içerisinde de WHC kongresinde WHC üyesi olması için gerekli müracaat yapılacaktır.

İkinci ziyaretçi Kuruluş İngiltere’den . Önceden yaptığı müracaat üzerine bütün denetim prosedürlerinin yapıldığı “Halal Regulatory Comission” sertifikalama kuruluşundan Kurum Başkanı Shaykh Tauqir ISHAQ GİMDES merkezini ziyaret etti. Bu güne kadar yapılan çalışmalar gözden geçirildi. Prosedürlerin sonuçlanması için eksik evrakların ve çalışmaların yapılması kararlaştırıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Yoruma kapalı.