GİMDES Fıkıh Risalesi

GİMDES Fıkıh Risalesi

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Dergi Sponsorları

          

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

GİMDES GÖNÜLLÜLERİ EKİM AYI TOPLANTISINDA BULUŞTU

İstanbul Anadolu Yakası’nda her ayın son cumartesi günü yapılan GİMDES Hanımlar Kurulu ve GİMDES Gönüllü Hanımları Ekim ayı istişare toplantısı geçtiğimiz hafta sonu 28 Ekim 2017 tarihinde Üsküdar’da gerçekleştirildi. Toplantıya İstanbul’un birçok semtinden katılım sağlandı.

Tanışma ile başlayan toplantı GİMDES Hanımlar Kurulu Başkanı Birgül Arslan’ın “Et ve İşlenmiş Et Ürünleri” ile ilgili semineri ile devam etti. Birgül Hanım;

• Tavuklar 40 günde mi büyür?
• GDO’lu mu?
• İthal et gerçekten var mı?
• Salam- sosis hakkında birçok bilinmeyen ve zihin kurcalayan konulara ışık tuttu.

Buna göre;
Piyasadaki tavuklar aslında piliçtir, insan tüketimine uygun ve zararsız bir ırkın ürünüdür. Tavuk etlerinde GDO’ya rastlanmamıştır. Piyasada makineli kesim görmüş kanatlı etleri mevcuttur. GİMDES Fıkıh Kurulu kararı gereği makineli kesimleri sertifikalamaz. Ayrıca bazı işletmeler büyükbaş hayvanlara kesim öncesi şoklama işlemi uygulamaktadır. İşlenmiş et ürünleri olarak nitelendirdiğimiz salam, sosis ve sucuklarda çok çeşitli şüpheli ve sağlığa zararlı katkılar bulunmaktadır. Özellikle nitrit- nitrat tuzları, MSG, karmin ve daha nice katkılar hala kullanılmaktadır. Bu katkıları sadece etiket okuyarak bilmek mümkün değildir. Alınabilecek en iyi önlem GİMDES sertifikalı gıdaları tüketmektir.

Seminer sonrası GİMDES Genç Gönüllüleri yıllık plan değerlendirmesi yaparak üniversite kulüplerinin faaliyet programı üzerinde yeni kararlar aldı.

Toplantının ardından çay ve %100 GİMDES Helal sertifikalı malzemelerden yapılmış yaş pasta ikram edildi.

Pasta hem görsellik hem de lezzet açısından oldukça fazla beğeni topladı. Pastayı yapıp bize ikram eden Sümeyye Hanıma teşekkür ediyoruz. 28.10.2017/İstanbul

 

Yoruma kapalı.