Helal Yaşam Rehberi

Helal Yaşam Rehberi

Dergi Sponsorları

          

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

GİMDES AİLE OKULUNDA HELAL GIDAYI ANLATTI…

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Ankara Şubesi Hanımlar Komisyonu Çankaya Temsilciliği tarafından “Dünya Cenneti Evlerimizde Kurulur” temasıyla organize edilen “Aile Okulu” nun bu haftaki konusu “HELAL GIDA” idi. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM)ın konferans salonunda her pazartesi bir konunun işlendiği “Aile Okulu”nda 13.03.2017 tarihinde “Helal Gıda” semineri verildi.

GİMDES Teknik Bilim Kurulu üyesi ve Ankara Temsilcisi Ziraat Yüksek Mühendisi Suat SEZER tarafından verilen seminere, AGD Ankara Şube Hanımlar Komisyonu ve Çankaya Temsilciliğinde görev yapan bayanlar ile AGD üniversite öğrenci evlerinde kalan kız öğrenciler katıldı.

GİMDES Suat SEZER seminerde sırasıyla;
-Kur’an ve sünnete göre “Helal Gıda”nın önemi,
-Günümüzde gıdaların durumu, gıda katkı maddeleri ve helal sertifikanın gerekliliği,
-Türkiye’de ve Dünyada sertifikasyon süreci,
-GİMDES nedir? GİMDES’in önemi ve özellikleri nedir?
-,Sertifikasyon işleminden sonra denetim ve takibi nasıl yapılmaktadır?
– Helal Dünya Marketlerinin çalışma sistemi nedir?
-Ne yapmalıyız? konularına değinmiştir.

Suat SEZER seminerde, “Güvenilir Bir Helal Sertifikalama Kurumunun Sahip Olması Gereken Hususları şöyle sıralamıştır;

1- İşinin Uzmanı Olmalı(Ehil kişilerden oluşmalı)
Helal Sertifikalamada önemli olan teknik ve fıkıh konusu birlikte ele alınmalı,

2-Kurumda görev yapanlar sadece alim değil, amil de olmalı
Kendi hayatlarında helali yaşayıp uygulama istidadı olan kişilerden oluşmalı,

 3-Bağımsız ve Objektif Olmalı
Çalışanlar her türlü baskı ve etkiden uzak olarak görev yapabilmeli, Kâr amacı gütmemeli.

4-Güvenilir (muteber) olmalı

Hem fıkhen hem de yaptığı işlemlere göre kendisine olan güveni sarsacak özellikleri olmamalıdır. Hem helale hem de harama standart belirleyen, belge veren durumda olmamalı.

Sizlere, güvenilir bir helal sertifikalama kurumunun sahip olması gereken hususları bu şekilde belirttikten sonra “Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği” (GİMDES)’in önemi ve özelliklerini de benim anlatmam sizlerin de bilmesi gerekir. Helal gıdanın önemi anlatılıp bu gıdaya helal sertifika verecek kurum anlatılmaz ise konu eksik kalır. Piyasada helal sertifika verdiğini iddia eden kurumların hepsi aynı standartlar ile sertifikalama yapmamaktadır, dolaysıyla nasıl sertifikalama yapıldığı bilinmeyen ürünler de, onu sertifikalandıranlar da aynı katagoride değerlendirilemez.Bundan böyle alışverişlerinizde bu ürünün helal sertifikası var mı sorusundan sonra bu helal sertikayı veren kurum hangisi diye ikinci bir soruyu sormak durumundasınız, GİMDES’in tescilli logolarını tanımak ve etiketler üzerinde bunları aramak durumundasınız ki HELAL kavramıyla sizi aldatmasınlar.” diye uyarılarda bulundu. Dünya Halal Marketlerinin önemi ve işlevi ile ilgili açıklamalarla ve sorular cevaplandırılarak seminer sona erdi. 

Yoruma kapalı.