GİMDES Yayınları

GİMDES Helal ve Tayyib Ürün Risalesi

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

GAYRİMÜSLİMLER DE HELAL GIDA İSTİYOR…

GAYRİMÜSLİMLER DE HELAL GIDA İSTİYOR…

29/10/2018

WHC (Dünya Helal Konseyi)’nin organize ettiği 10. Uluslararası Helal ve Tayyip Ürünler Konferansı’nda konuşan Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, dünya Helal Gıda pazarında yabancıların ciddi bir ağırlığı olduğunu belirterek, “Müslüman nüfusu, dünya genelinin dörtte birini oluşturuyor. Bu alanda ciddi bir pazar oluşuyor ve bu pazarın güvenli ellerde olabilmesi için yabancı ağırlığının ortadan kaldırılması gerekiyor.” dedi. Konferans’da konuşan Prof. Dr. Ömer Torlak, helal marka ürünlerin artık Müslümanların azınlık olduğu ülkelerde bile talep edildiğini belirtip, “İnsanlık hiç olmadığı kadar ‘helal müessesesi’ne ihtiyaç duyuyor” dedi. 

Dünyada helal gıdaya rağbet giderek artıyor. Dünya Helal Konseyi (WHC) organizasyonunda, Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) ile Dünya Helal Vakfı ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Helal Konseyi 10. Uluslararası Helal ve Tayyip Ürünler Konferansı başladı. Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, helal marka ürünlerin artık Müslümanların azınlık olduğu coğrafyalarda da farklı sebeplerle talep edilir hale geldiğini kaydederek, “Helal ve haram, yalnızca gıda-kozmetik sektörünün meselesi ya da bir iktisadi mekanizma olmanın da ötesinde çok daha geniş perspektiften ele alınması gereken bir kavram bütünüdür” dedi.Helal Otomatik Güvendir

Helal kavramını, helal ürünlerin çok ciddi boyutlarıyla ele alınması gerektiğini dile getiren Torlak, insanlığın “helal müessesesine” hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Müslümanlar Helali Aramak Zorundadır

Halkbank Başkan Vekili Himmet Karadağ da helal olanı aramaları ve üretmeleri gerektiğini belirterek, ancak zaman zaman mezheplere veya kişilere göre bile helal ve haram kavramının farklılaşabildiğini aktardı. Helal ve haram ürünler konusundaki birlikteliğin önemine değinen Karadağ, Müslüman olmayan ülkelerin helal gıda pazarından daha fazla pay aldığını kaydederek, aynı zamanda Londra gibi bazı merkezlerin İslami finansta çok ileride olduğunu anlattı.

Helal Dini Yükümlülüktür

GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, helal gıdanın dini bir yükümlülük olduğunu belirterek, ümmetin küresel çapta işbirliğine gitmesinin önemine işaret etti.

Helal Gıdanın Pazarlanması Önemlidir

Amerikan Helal Vakfı Başkanı Mazhar Husseini, helal gıdanın pazarlanmasının önemine dikkat çekerek, markalaşmanın ve ürün kalitesinin satışları artırdığına vurgu yaptı.

Bu yıl 16.sı düzenlenen WHC Kongresinin bugün son günü.

Yoruma kapalı.