GİMDES Yayınları

GİMDES Helal ve Tayyib Ürün Risalesi

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Dergi Sponsorları

          

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

FARKLI DÜNYALARDA YAŞAYAN ÇOCUKLARIMIZ

FARKLI DÜNYALARDA YAŞAYAN ÇOCUKLARIMIZ.

Bir Hadiste; “Mü’minler; birbirlerini sevmekte, birbirlerine merhamette, birbirlerine şefkat göstermekte tek vücut gibidir. O vücudun bir organı rahatsız olursa, diğer organlar da acı çekip uykusuz kalır.” diyordu Peygamberimiz (sav).

Dün akşam televizyon haberlerinde, arka arkaya iki haber vardı, biri Suriye’de kâfirlerin attığı bombalarla yıkılan yerleri, enkazlardan çıkartılan genç, ihtiyar ve çocukların cesetlerini, yaralı bedenleri taşıyan dertli insanları gösteriyordu. Çaresizlik içinde sağa sola koşturan, duvar kenarlarına sinen, toz duman içerisinde kalmış çocuklar yürek burkuyordu. Bu haberin arkasından ikinci haberde ise yarı yıl tatilinden dönen çocuklarımızın, kimisi kayak merkezlerine gittiklerini bol bol kayak yaptıklarını, kimisi, ebeveynleri ile batı ülkelerine gittiklerini, şen şakrak, bu mutlu çocukların tatil hatıralarını ballandıra ballandıra anlatıyordu spiker hanım. Çok uzak değil birbirine bitişik iki komşu ülkeden, acı gerçeği gösteren, iki çarpıcı fotoğraftı bunlar. Lafa gelince biz Müslümandık, Müslümanlar kardeştiler. Öyle ya Peygamberimiz (sav) ne diyordu: ” Müslümanlar kardeştir. Doğudaki bir kardeşinin ayağına bir diken batsa, batıdaki kardeşinin acısını yüreğinde duyardı. Ve bu da iman etmiş olmanın olmazsa olmazı idi öyle mi?.

“Sana yetimleri sorarlar, de ki: ‘Onların işlerini düzeltmek hayırlıdır’. Eğer onlarla bir arada yaşarsanız, artık onlar sizin kardeşlerinizdir. Allah düzeltenden bozanı ayırdetmesini bilir. Allah dileseydi sizi zora sokardı.

Allah şüphesiz güçlüdür, Hakim’dir.” (Bakara 220) 

Biz kimin ümmetiyiz? Neden bizim uykumuz kaçmıyor? Neden duygusuz ve vurdum duymaz bir toplum olduk? Neden

neden neden…

Rabbim bu şaşkınlıktan, bu vurdum duymazlıktan kurtulmak için, bize merhametinle bir yol göster…

 

Yoruma kapalı.