GİMDES Fıkıh Risalesi

GİMDES Fıkıh Risalesi

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Dergi Sponsorları

          

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

“DOĞUM MUCİZEVİ BİR OLAYDIR” HELAL YAŞAM VE KADIN KONFERANSINDAN…

Biz insana ana ve babasına iyilik yapmayı tavsiye ettik. Anası onu zahmetle karnında taşıdı ve zahmetle doğurdu. Onun ana karnında taşınması ile sütten kesilme süresi otuz aydır. Nihayet insan olgunluk çağına ulaşıp, kırk yaşına geldiğinde der ki: “Ey Rabbim! Bana ve ana babama ihsan ettiğin nimetlerine şükretmemi ve senin hoşnut olacağın salih amel işlememi ilham et. Benim neslimden gelenleri de salih kimseler kıl. Doğrusu ben tevbe edip sana yöneldim. Ve ben gerçekten müslümanlardanım.”(Ahkaf. ayet 15)

GİMDES Hanımlar kurulu olarak faaliyete başladığımız 2008 yılından beri helal yaşamın bir Müslümanın olmazsa olmazını teşkil ettiğini hanım kardeşlerimize tekrar hatırlatmak için bilinçlendirme çalışmaları yapmaktayız.

Yediğimiz lokmanın helal ve tayyib olması ve yediğimiz gıdaların içerikleri hakkında hanımları, gençleri ve çocukları aydınlatmaya çalışıyoruz.2015 yılından itibaren de “Helal Yaşam ve Kadın” konferansları düzenleyerek helal yaşamın sadece gıda ile sınırlı olmadığını hayatımızın her alanıında helali aramamız gerektiğini anlatmayı amaçladık.

16 Aralık 2017 Cumartesi günü Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz konferansımızda doğum destekçisi (Doula) Esra BOZKURT Hanımefendi sunumunda; Doğumun mücizevi bir olay olduğunu, mahremiyete saygı duyulması gerektiğini vurguladı.Kaostan uzak,loş, kur’an ve duaların okunduğu, anne ve bebeğe saygı duyulan ortamlarda doğumun gerçekleşmesi gerektiğinden bahsetti. Gıdasına dikkat eden ailelerin doğum olaylarına da dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı. Çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin bu konuda bilgilendirilmesi ve bilinçli hale getirilmesi gerektiğinden bahsetti.

Diyetisyen Havva ARIN ise sunumunda; Embiriyodan çocukluğa kaliteli beslenme nasıl olur, Hamilelik döneminde nasıl beslenmelerimize dikkat ediyorsak bu dikkatin doğum sonrasında da devam etmesi gerektiğini, emzirme döneminde tüketilen gıdaların da ileriki yaşlarda çocuğun hayatına yön verdiğinden bahsetti. Süt Bankalarına değinen Havva Hanım 2 yaşını doldurmamış bir çocuk başka bir kadından birkaç yudum süt emmesiyle emziren hanımın süt çocuğu olduğu hadislerle sabitken süt bankacılığın yanlış olduğunu ifade etti.

GİMDES Hanımlar Kurulu olarak bu çalışmalarımız devam edecektir. GİMDES Hanımlar kurulunu takip etmeye devam edin.

Yoruma kapalı.