GİMDES Yayınları

GİMDES Helal ve Tayyib Ürün Risalesi

SORULAR SİTESİ

YAYIN SİTESİ

Tescilli Logolarımız

GİMDES.org eBülteni

* = doldurulması zorunludur

tarafından desteklenmektedir MailChimp!

ÇİN TUZU-MSG-MONOSODYUM GLUTAMAT YASAKLANDI! GİMDES’İN HAKLI ISRARI İKİNCİ DEFA DOĞRULANDI…

ÇİN TUZU-MSG-MONOSODYUM GLUTAMAT YASAKLANDI

GİMDES’İN HAKLI ISRARI İKİNCİ DEFA DOĞRULANDI…

GİMDES’İN HELAL SERTİFİKALANDIRMA STANDARDINDA KESİNLİKLE İZİN VERMEDİĞİ ZARARLI KATKI MADDELERİNİ KAMUOYU YENİ YENİ FARKEDİYOR.

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

TRT’de yayınlanan bir haberde;
“Uzakdoğu mutfağının vazgeçilmezi “Çin tuzu” yasaklandı.

Pakistan’da “Çin tuzu” olarak bilinen Monosodyum Glutamat sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle yasaklandı. Bu madde, Uzakdoğu mutfağının vazgeçilmezleri arasında bulunuyor.

Pakistan’daki yüksek Mahkeme, Çin tuzunun kullanımını, ithalatını ve ihracatını, sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle yasakladı.

Mahkeme, yasağın kabinede de ele alınarak, kararın ülkedeki 4 eyalet ve 3 özerk bölgeye de bildirilmesini istedi. Uzakdoğu mutfağında yoğun şekilde kullanılıyor. Çin tuzu olarak bilinen Monosodyum Glutamat, gıdalarda aroma artırıcı olarak kullanılıyor. Gıdaların orijinal tadını arttırarak aromalı hale getiren bu madde, Uzakdoğu mutfağında yoğun olarak kullanılıyor.

Uzmanlar, Çin tuzunun merkezi sinir sistemini tahrip ettiği ve bağımlılık yaptığı uyarısında bulunuyor.

Avrupa Birliği ülkelerinde üç aylığa kadar olan bebeklerin gıdalarında kullanımı yasaklanan Çin tuzunun kullanımı, aralarında ABD’nin de bulunduğu yaklaşık 50 ülkede sınırlandırılmıştır.”

gidaraporu.com sitemizi kurduğumuz 2003 yılında, ilk yazılarımızdan, 21 07 tarihli olanı, şöyleydi;

“Monosodyum Glutamat Helal mi?

Monosodyum glutamata Çin baharatı adı da verilir. Gıdalara et lezzeti vermek, diğer tabii gıda tatlarını arttırmak için kullanılır. Bitkilerden elde edilmektedir. Çalışmalar göstermiştir ki glutamat, vücutta, sinir sisteminin normal fonksiyonlarında önemli bir rol oynamaktadır. Bazı kobaylarda beyin hasarına sebep olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca, en önemli Çin yemeklerinde, umumiyetle MSG’nin kullanıldığı Çin lokantalarında yemek yiyen pek çok insanın yemekten sonra baş ağrısı ve göğüs sancılarına maruz kaldığı rapor edilmiştir. Bir başka çalışmada da MSG ile muamele olduğu zaman dişilerde hamilelik, erkeklerde de döllenme gücünün azaldığı gösterilmiştir.”

2005 yılında GİMDES kuruldu, bu katkı maddesinin zararlarını anlatmaya devam ettik. GİMDES sitelerinde yıllardır tat vericiler ; çocuk gıdalarında katkı maddeleri ; 15 tehlikeli katkı maddesi başlıkları altında dile getirmeye çalıştığımız ve pek çok gıda maddesinde gizli veya açık kullanılmakta olan MSG (Mono sodyum glutamat) katkı maddesi üzerinde durarak tehlikeleri konusunda uyarılarda bulunduk.

Bu ısrarlı uyarılarımıza rağmen kazanma hırslarına uyarak kullanmaya devam eden üreticiler bu yasaklamalara rağmen hala kullanmaya utanmadan devam edecekler mi? İnsanlara zararlı olduğu kanıtlanan ve tehlike saçan bu maddeleri içeren ürünleri üreticiler de tüketmeye hala devam edecekler mi? 

Bu konu ile ilgili, bugüne kadar yayınlanmış yazılarımız:

http://www.gidaraporu.com/sinsi-sinsi-msg_g.htm
http://www.gidaraporu.com/katki-maddesi-tehlike-saciyor_g.htm

GİMDES’İN HAKLI ISRARI SONUÇ VERDİ


http://www.gidaraporu.com/sakizlar-zararli_g.htm
http://www.gidaraporu.com/sikinti-sadecbirkac-tane-katkiden-ibaret-degildir_g.htm

İŞLENMİŞ ET ÜRÜNLERİ KANSERE, HAFIZA KAYBINA, BEYİN HASARINA SEBEP OLABİLİYOR!


http://www.gidaraporu.com/tehlikeli-katki-maddeleri_g.htm

Yoruma kapalı.